Jubileusz wynalazku druku w 1640

Ehren-Ruhm der Edlen BuchdruckerKunst…
Johann Heermann
Leszno, Wigand Funck, 1640
16 s; in octavo
Biblioteka Uniwersytecka we Wrocławiu, sygn. 381763

W 1640 roku w krajach kultury niemieckiej hucznie świętowano 200. rocznicę wynalezienia druku. Doniosłość tego epokowego wydarzenia wiązano w środowiskach protestanckich z misją szerzenia wiary, a zwłaszcza reformacji, która za sprawą drobnych pism ulotnych (tzw. Flugschriften) docierała do szerokich rzesz odbiorców. Inicjatywa obchodów jubileuszu w Lesznie wyszła ze strony drukarza Wiganda Funcka, który zaprosił wybitnego barokowego poetę i pisarza Johanna Heermanna, mieszkającego od 1638 roku w Lesznie i klienta jego oficyny, do opublikowania wierszy opiewających wynalazek i jego doniosłą rolę. Dwa wierszowane utwory Heermanna poprzedziła przedmowa typografa wpisująca się z tematykę jubileuszu oraz rzucająca światło na kontakty Funcka z bracią drukarską we Wrocławiu i Lipsku. Wiersze Heermanna napisane zostały na prośbę Henninga Köhlera (1599–1656) – lipskiego drukarza, organizatora uroczystości w tym mieście i wydane zostały w tym samym roku w zbiorze pt. Jubilaeum Typographorum oder zweyhundertjähriges Buchdrucker-Jubelfest…, w którym odnotowano, że ich premiera miała miejsce w Lesznie. Tym drobnym wydawnictwem Leszno, jako drugie po Gdańsku w Rzeczpospolitej, włączyło się w obchody jubileuszowe.

K. Szymańska, Leszczyńskie echa jubileuszowych uroczystości wynalezienia druku w latach 1649=0, 1740 i 1840, „Roczniki Biblioteczne” 50, 2006, s. 153–166