Portret Fryderyka Gottlieba Zieglera

86,5 x 71 cm
Muzeum Okręgowe w Lesznie, ML57
z kościoła św. Krzyża w Lesznie; z zbiorach od 1946

W ujęciu do bioder, zwrócony en trois quarts w lewo. Ubrany w jasnoniebieski habit. Pod rozchyloną połą długa, obcisła kamizelka, przy guzikach zdobiona haftem. Pod szyją biała koszula z koronkowym żabotem i takimiż mankietami. Na głowie jasna peruka en catogan. Lewa ręka wsparta na biodrze w prawej opartej na blacie stolika, trzyma złożoną kartkę papieru, obok kałamarz z gęsim piórem. W lewym górnym rogu napis: FRIEDRICH GOTTLIEB ZIEGLER.
Konwencjonalny układ kompozycyjny wzbogacony został przez dodanie akcesoriów związanych z działalnością i stanowiskiem portretowanego jak: kartka papieru, kałamarz i gęsie pióro. Wskazuje to na intencję artysty i jednocześnie zleceniodawcy dążących do podkreślenia profesji, wynikającej z przynależności, być może do warstwy urzędniczej. Portret pierwotnie eksponowany w kościele luterańskim p.w. św. Krzyża w Lesznie przedstawiał zapewne w osobie F.G. Zieglera seniora świeckiego lub patrona zboru. Tytuły te przysługiwały osobom świeckim pełniącym funkcje kierownicze we władzach zboru. O znamienitej pozycji F.G. Zieglera wśród leszczyńskich mieszczan świadczy fakt, że w 1790 po wielkim pożarze Leszna wchodząc w skład „deputacji pogorzelców” udał się po pomoc do Warszawy i m.in. jego staraniem miasto otrzymało dużą pomoc od Komisji Skarbu Koronnego na odbudowę Leszna ze zgliszcz.

Życie umysłowe w Lesznie w XVIII wieku, katalog wystawy, Leszno 1999, nr kat. 53, s.41–42, il.32
Grażyna Michalak