Portret Beniamina Stechbahra

Portret Beniamina Stechbahra
Caspar Gottfried Bencke
Leszno, 1757
płótno, olej
118 x 94 cm
Muzeum Okręgowe w Lesznie; nr inw. ML 114
z dawnej strzelnicy Bractwa Kurkowego w Lesznie

W ujęciu do bioder. Korpus zwrócony w lewo, głowa lekko w prawo, w jasnej peruce en catogan. Ubrany w szarobłękitny justaucorps i takąż kamizelę. Pod szyją biała koszula zaprasowana w drobne fałdy, kołnierz w formie niskiej listwy. Na szyi łańcuch z pięcioma medalami i klejnotem królewskim Bractwa Kurkowego. Prawa ręka w konwencjonalnym geście wsparta na biodrze, w lewej trzyma lufę strzelby. Z ramion spływa ciemnoniebieski płaszcz. W tle pejzaż, z prawej wzgórza zamykają dolinę z zarysem miasta, z lewej drzewa. Niebo ciemnobłękitne z ciemnoszarymi chmurami.
U dołu kartusz zaopatrzony w inskrypcję: Sehr unverhoft kan Gott daß glücke senden, / wen ers üns zugedacht, so, kan es niemand wenden, / den deken glück hat Hand und Laüf regiert, / daß man ihn hat zur Ehr als König eingefürt.; w zwieńczeniu kartusza napis: „Benjamin Stechbahr / Bürger: Schuhmaher/ 1756“.
Portret wyróżnia się jakością wykonania, cechuje go drobiazgowe opracowanie stroju, peruki i twarzy. Utrzymany w powściągliwej, popielatoszarej kolorystyce z lekkimi akcentami czerwieni. Elementem zaczerpniętym z reprezentacyjnych portretów jest wzbogacenie tła motywem pejzażu.
Beniamin Stechbahr (zm. 1776) pochodził z mieszczańskiej rodziny, był ojcem Efraima Gottfrieda (1743–1816), pastora w Zaborowie (1771–1779) oraz w Poznaniu (1779–1816). W Poznaniu pełnił długoletnią funkcję seniora gminy.

A.Werner, Geschichte der evangelischen Parochieen in der Provinz Posen, Posen 1898, s. 429; Przewodnik po zbiorach, red. W. Omieczyński, Leszno 2004, il. s. 86; Wielkopolska brać cechowa w okresie staropolskim, katalog wystawy, Gniezno 2005, nr kat. III. 186, s. 137, il. 30, s. 166.
Grażyna Michalak