Portret pastora Daniela Gottlieba Viebiga

104 x 80,5 cm
Muzeum Okręgowe w Lesznie, ML 6
z kościoła św. Krzyża w Lesznie, w zbiorach od 1946

W ujęciu do kolan, siedzący, zwrócony w prawo. Na głowie peruka en cotagan. Ubrany w czarny surdut i takąż kamizelę, w jej rozpięciu widoczna marszczona biała koszula. Pod szyją befka. Lewą rękę wspiera o krawędź stołu, prawą przytrzymuje otwartą książkę. W tle półki z książkami i ciemnoczerwona kotara podpięta sznurem z chwostem. W prawym dolnym rogu napis: Fit. Deb.: Herr Daniel Gottlieb Viebig / aus Bojanowa in Gros Pohlen geb 1707. 21 März / Gesam. 1735 d. 21 März dem Geruf als Pastor nach Coblin / von da Er 1745 die Vocation zum Diaconate […], erhielt / wurde hierauf im Jahr 1757 zum Archidiacono Erhielt [?].
Ciemna bryła postaci wypełnia prawie całą przestrzeń obrazu. Nalana twarz i tors dosadnie oddają pretensjonalność modela. Typowy układ kompozycyjny, popularny w XVIII wieku wzbogacony został przez dodanie akcentów związanych z działalnością i stanowiskiem portretowanego: modlitewnik i widoczne w tle półki z książkami wskazują, być może, na piastowanie dodatkowo przez Viebiga stanowiska bibliotekarza w bibliotece przykościelnej.
Daniel Gottlieb Viebig (1707–1761) pochodził z Trzebosza koło Bojanowa; duchowny luterański: od 1735 pastor w Kobylinie, od 1745 w Lesznie: najpierw diakon, a od 1747 archidiakon w kościele Krzyża.

Życie umysłowe w Lesznie w XVIII wieku, katalog wystawy, Leszno 1999, nr kat. 48, s. 39–40, il.11.
Grażyna Michalak