Portret Christiana Siegmunda Thomasa

99 x 77,3 cm
Muzeum Okręgowe w Lesznie, ML 51
z kościoła św. Krzyża w Lesznie; w zbiorach od 1946

Ujęty w głębokim popiersiu, zwrócony lekko w prawo, w jasnej peruce en catogan, ubrany w tradycyjny czarny strój duchownego, pod szyją biała befka. U dołu napis: CHRISTIANUS SIGISM: Thomas / Haynow. Siles. / Ecclesiar: J.A.C. addiet. per Polon: Maj. Senior Gener. / Caetus Ev. Luth. Lesn. Pastor et Scholarum Inspector / voc. 1737.
Christian Siegmund Thomas (1695–1751), duchowny luterański w Kargowej, Brójcach, Chojnowie i Lesznie. Do Leszna przybył w 1737 na stanowisko pastora w kościele św. Krzyża. Senior generalny w Wielkopolsce. Autor cennych prac: Altes und Neues vom Zustande… (1754) oraz Lesna erudita Lutherana.

Życie umysłowe w Lesznie w XVIII wieku, katalog wystawy, Leszno 1999, nr kat. 47, s. 39, il.10.
Grażyna Michalak