Śmigiel

18 x 18,7 cm
Muzeum Okręgowe w Lesznie, ML 78
zakupiono w 1962

Kompozycja ryciny w formie trzech stref. Pierwsza to strefa nieba, z napisem na wstędze. Druga strefa pokazuje miasto i przedpola. W trzeciej umieszczono tekst w postaci legendy do oznaczeń cyfrowych na rycinie. U góry w prawym rogu oznaczenie: No: VIII.; u góry w środku na wstędze napis: SCHMIEGEL. U dołu legenda przedzielona herbem Śmigla: 1. Das Rathaus. 2. Die Katholische Pfarrkirche/ B.M.V.Assumpt et Ioan. Baptist. 3. Kath. Fil. Kirches Vit. et Medest. 4. Evan. Lut. Kirche. 5. Hospital Kirches Spiritus. 6. Stadtwappen.
Miedzioryt, jak można przypuszczać, powstał ok. 1790 roku, Świadczy o tym fakt zamieszczenia owego widoku jako materiału ilustracyjnego w wydawnictwie książkowym typu historyczno-geograficznego Augusta Sadebecka. Jego pierwowzorem była zapewne wcześniejsza panorama Śmigla z roku 1741, różniąca się jedynie niewielkimi detalami plastycznymi, natomiast cały zarys architektoniczny miasta jest identyczny.

A. Brosig, Poznań i miasta Polski zachodniej w grafice, Poznań 1929, s. 43; A. Sadebeck, Historisch-statistisch-topographische Beschreibung von Südpreussen und Neu-Ostpreussen oder der Königlich-Preussischen Besitznehmungen von Polen in den Jahren 1793 und 1795 entworfen. Erster Band, Leipzig 1798.
Grażyna Michalak