Nakrycie ołtarzowe

jedwab, aplikacja jedwabna, haft
286 x 84 cm
Muzeum Okręgowe w Lesznie, nr inw. MLH 201
do 1945 w kościele św. Jana, następnie wywiezione do Herrnhut; rewindykowane w 1959; w zbiorach od 1962

Nakrycie zszyte z sześciu brytów jedwabnej, tkaniny o ciepłej żółtej barwie. Pomiędzy sześcioma bukietami kolorowych kwiatów umieszczono motywy architektoniczne: różnorodne budynki, mosty, fontanny, obeliski.  Wydaje się, że styl tych zdobień nawiązuje do popularnej w 1 połowie XVIII stulecia tzw. mody chińskiej, panującej w przemyśle artystycznym i dekoracji wnętrz. Wtedy to rozpowszechniły się spódnice zdobione bogatymi, dużymi motywami u dołu.
Być może nakrycie ołtarzowe powstało z fragmentów np. zapisanej w testamencie spódnicy.

K. Szymańska, Bracia czescy w Lesznie. Przewodnik po zbiorach Muzeum Okręgowego w Lesznie, Leszno 2007, s. 24.
Małgorzata Gniazdowska